444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Yıllık Ücretler

Patent Yıllık Ücretler

Patent ve faydalı model başvurularında koruma süresi boyunca tescillerin yenilenmesi için patent yıllık ücretler ödenmesi zorunludur. 
 
Yıllık ücret; başvuru tarihi, vade tarihi esas alınarak  ödenmelidir.Yıllık ücretin ödenmediği durumlarda altı aylık süre içinde ek ücretle birlikte ödenir. 6 aylık süre içinde de nu ücretlerin ödenmemesi durumunda patent alınsa bile patent hakkı sona erecektir. Başvuru aşamasındaysa, başvuru geçersiz sayılacaktır.
 
Patent yıllık ücretler, patent almayı talep eden kişi veya kuruluşlar Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında yetkili mercilere yatırması gereken harç tutarıdır.

Patent yıllık harç ücretler, patent belgesi yenileme ücreti, patent belgesi yıllık harçları, TPE harç ücretleri, patent başvurusu yapılması itibari ile müracaat sahibinin tüm yasal hakları başlamaktadır. Müracaat ile başlayan aşama devamında, müracaat tarihinin her sene senelik harçlarının ödenmesi hakların kullanılması için gerekmektedir.
 
Dünya genelinde patent sistemlerinde ortak şart her sene senelik harçlarının yer almasıdır. Senelik harçların vaktinde yatırılmaması ya da hiç yatırılmaması halinde patent müracaatlarınız ya da tescil ile ilişkili tüm yasal haklar sona ermektedir. Bu gerekçe ile senelik harçların takibinin yapılması  oldukça mühim bir konudur.
 
Gerek şahıs başvurularında gerekse tüzel şahıs başvurularında genel anlamda senelik harçların takip edilmesi zor olmasının yanında müracaat sahiplerinin hak kaybı yaşaması yoğun karşılaşılan durum olmaktadır. Müracaat sahiplerinin senelik harçlarını takip edilmesi ve ödenmelerin yapılması konusunda profesyonel anlamda destek alınmasını önermekteyiz.
 
Patent yıllık yenileme takibi için Sistem Patent firmamızla irtibata geçin.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.