444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Araştırma | Patent Sorgulama

PATENT SORGULAMA

"Firmaların veya şahısların yoğun arge bilgi ve birikimleri sonucu ortaya çıkan buluşlarını tescilleyip bunu bir değer haline getirebileceği en önemli unsur olan patentlerin alınma sürecinde en önemli aşamalardan birisi Patent Sorgulama yapmaktır."

Aynı zamanda yeni buluşlar öncesi sektöründeki son durumu, gelişmelerin takip edilmesi ve argee yapılacak yatırımlara patent araştırması son derece önemli veriler sunacaktır.

Patent Araştırmasının diğer bir işlevi; başvuru öncesi buluşla ilgili dünyanın herhangi bir yerinde daha önce alınmış bir teknik söz konusu ise başvuru sahibi buluşunda revizyon yapma imkanı tanımasıdır.

Patent Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

Arge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan fikri ve sınai buluşların araştırılması için gereklidir.. Günümüzde firmaların fikri envanteri bazen fiili envanterinin önüne geçebilmektedir. Bu nedenle artık inovasyon ve ar-ge çalışmalarının hedefe uygun olarak ilerleyebilmesi için de Patent Sorgulama mutlak yapılması gereklidir.


Özellikle teknik bir alanda çözülmesi gereken problemlerden ve ürün geliştirmeye kadar varolan patentlerin incelenmesi yerinde olacaktır. Bunun yanısıra buluş diye tanımlama yapabilmek için geliştirmenin tüm dünya çapında sorgulama yapılması gereklidir. Zira patent için esas unsur olan yenilik kavramı tüm dünya için geçerlidir. Dolayısıyla araştırma ve sorgulama dünya çapında yapılmalıdır.


Patent sorgulama işlemi aynı zamanda faaliyette bulunulan sektördeki teknik durumun incelenmesine olanak sağlamaktadır. Tüm dünyadaki teknik dökümanların yaklaşık Yüze 85’I patent dökümanlarında yer almaktadır. Bu dökümanlar bazen firmalara geliştirme yapmadan teknik problemlere çzöüm bulmalarına katkı sağlamaktadır. Patent dökümanları ile çoğu zaman kullanılan teknolojinin yıllar öncesinden patentinin alındğı dahi görülebilir.

Patent Sorgulaması ile neler bulabiliriz?

•    Teknik alan
•    Rakiplerimizin kullandığı teknolojiyi
•    İhraç edilen ülkede ilgili ürünün koruması olup olmadığı bulunabilir.

Patent Sorgulama Yapmanın Faydaları ;

Patent sorgulama ile inovasyon ve ar-ge çalışmalarına destek olması açısından teknolojik olarak rakipler izlemesi sağlanabilir, Dünya genelinde yılda mülyonlarca patent başvurusu yapılmaktadır. Bu başvuruların önemli bir kısmı teknik alanı geçemediği için veya yenilik kavramı olmadığı için patent hakkı veya belgesi alamamamaktadır. Bu yüzden patent konusu teknik alanda bir araştırma geliştirme yapmadan veya patent başvuru maliyetlerine girmekten kurtulamayı sağlamaktadır. Patent sorgulama ile varolan buluşlar listelenebilir ve patent ihlali gibi davalarla karşı karşıya kalmamızı engeller.

Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

Patent sorgulama yaparken patent sınıflandırma kavramının bilinmesi çok önemlidir. Patent dökümanları teknolojik alanlara göre sınıflandırılmıştır. Bu sayede araştırma yapılacak sektör ile ilgili kolayca bazı verilere ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra;
•    Teknik alan
•    Patent hakları ile ilgili ve yasal durumları ile ilgili bilgi alınabilir
•    Teknik alandaki son gelişmeler listelenebilir.
Dünyada ençok kullanılan  patent sınıflandırması IPC denilen Uluslararası Patent Sınıflandırma sistemidir. IPC ile teknoloji yaklaşık olarak yetmişbin alt kategoriye ayrılmıştır. Ve sürekli revise edilmektedir.
 

Uluslararası Patent IPC Ana Bölümleri :

A-İnsan İhtiyaçları
B-Operasyonların yürütülmesi; taşımacılık
C-Kimya ve Metalurji
D- Tekstil; Kağıt
E- Sabit Yapılar
F- Makine Mühendisliği; Işıklandıröa; Isıtma;Silahlar; Patlamalı Motorlar veya Pompalar
G- Fizik
H- Elektrik

Her patent  bölümü sınıflara ayrılmıştır. Patent Sınıfları sembolleri bölüm sembolünü takip eden 2 basamaklı bir sayı içerir, örneğin: B53


Her sınıf da bir veya daha fazla alt sınıf içerir. Alt sınıfların sembolleri sınıf sembolünü takip eden bir büyük harf içerir, örnek olarak : A53B

Bu sınıfların tespiti arştırma yapmak için önemli bir adımdır fakat sadece sınıf bulunması ile sorgulama sınırlı değildir. Patent sorgulaması birden çok verinin analiz edilmesi ve veritabanının da tüm güncel verilerin bulunmasıyla mümkün olabilmektedir.

Dünyada tüm patent verilerinin bir arada bulunduğu sistemler sadece özel yazılım kuruluşlarının sunduğu bazı hizmetlerle mümkün olabilmektedir. Resmi Patent kuruluşları da bu dataları ve yazılımları kullanabilmektedir.

Sistem Patent dünyanın en büyük patent yazılım firmalarından yazılımdesteği almakta aynı zamanda kendi bünyesinde de bir yazılım grubu ile patent sorgulaması yapabilmekte ve bunları analizini gerçekleştirmektedir.
Ayrıntılı Patent sorgulama için bakınız.

Konuyla ilgili diğer makalelere göz atınız:

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.