444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/marka-tescili-sorgulama.aspx

Marka Tescili Sorgulama

Marka Tescili Sorgulama

Marka bir ürünün veya hizmetin başka ürün veya hizmetten ayıran sunumuyla sembol, sayı, kelime, resim, harfler ile ilgili gösterimine marka denir. Yani marka ürün veya hizmetin kimliği gibidir. Markanızın tüm haklarının size ait olduğunu göstermek için markanızı tescil ettirmeniz gereklidir. Markanızı tescili yaptırmazsanız markanız, üçüncü taraf kişiler tarafından kullanılır bunu önlemek için tescil ettirmeniz gereklidir. Sizden önce başka kişiler markanızın tescili için başvuruda bulunabilir ve sizin hak kaybınıza sebep olabilirler. Tescili alınmış marka ile bütün hakları size aittir. Üçüncü kişiler sizden izinsiz kullanamaz. Ayrıca markanızı başka kişilere devir edebilir ya da kullanım hakkını verebilirsiniz. Marka Tescili yaptırmadan önce marka başvurusunda, karşılaşabileceğiniz tüm riskleri ortadan kaldırmak için öncelikle Marka Tescili Sorgulama yapmanız gereklidir. Kullanmak istediğiniz markanın daha önceden kullanılıp kullanılmadığını veya benzerinin olup olmadığını öğrenmek için Marka Tescili Sorgulama yapılmalıdır.

Marka Tescili Sorgulama Avantajı

Kullanmak istediğiniz marka daha önceden kullanılmış veya benzeri var ise sorgulama yapmadan başvuru yaptığınız takdirde markanız red alabilir. Bu yüzden hem maddi hem manevi zarar görebilirsiniz. Eğer Marka Tescili Sorgulama yaparak başvuru yaptığınızda karşılaşacağınız riskleri bildiğiniz için markanızda değişiklik yapabilir ve önlem alırsanız kaybınız olmayabilir.

Marka Tescil Sorgulama ile vakit kaybını önlediği gibi başvurudan kaynaklanan maliyetleri de ortadan kaldıracaktır.

Marka Tescili Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Marka Tescili Sorgulama ‘sını http://sistempatent.com.tr/marka-tescil-sorgulama.aspx veya TPE ( Türk Patent Enstitüsü ) web sayfalarından çevrimiçi olarak yapılabilirsiniz. Marka Tescili Sorgulama daha önceden tescili yapılmış marka ile benzeri olup olmadığının incelenmesidir. Marka Tescil Sorgulama yapılırken Marka Adı, Marka Sınıfı, Firma Adı gibi bilgiler girilerek araştırma yapabilirsiniz. Marka Tescili Sorgulama sonucunda markanızla aynı veya benzer marka var ise; marka sınıfı farklı ise markanız tescil edilir. Eğer markanız ve marka sınıfınız aynı ise markanızın başvurusun sonucunda markanız yayına çıktığında itiraz ve ret gelme olasılığı çok yüksektir.

Marka Sınıfı; Marka Başvurusu yaparken üretim veya hizmet sektörüne göre seçeceği numaralardır.

Marka Tescili Sorgulama sonucunca marka uygun görüldüğü takdirde marka başvurusu yapabilirsiniz. Markanız tescil edildikten sonra koruma süresi 10 senedir. Bu 10 sene sonunda marka sahibi isterse yenileme yapabilir.

Benzer yazılara göz Atınız: Marka Tescili Sorgulama TPE

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.