444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Tescil Sınıfları

Marka Tescil Sınıfları

Marka tescil sınıfları içinde yer alması planlanan bir marka yalnızca tescil başvurunda belirtilen ürün ve hizmet sınıflarında tescile konu edilebilir. Başvuru girişimi başlatılmadan önce markanın faaliyet ettirileceği sınıf ve sektör kesin olarak belirlenmeli ve buna uygun olarak müracaat yapılmalıdır. 
 
Markaların tescile konu edilebilecekleri ürün ve hizmet sınıfları Nice Sözleşmesi şeklinde anılan ülkeler arası anlaşma ile sınıflandırılmıştır. Belirlenen ürün ve hizmetler, tescile konu markanın kullanıma arz edileceği ürün ve hizmetler ile uyumlu olması büyük önem teşkil etmektedir. Uygun bulunmayan bir sınıfta tescil müracaatının yapılması markadan istenen korumanın alınmasına engel olmasını yanında markanın kullanıma sunulmamasından dolayı iptale konu olacağı bilinmelidir.
 
İlgili yasaya istinaden tescil tarihi itibari ile 5 (beş) yıl içinde kullanıma arz edilmeyen markalara yönelik iptal kararı gelebilir.
 
Bir marka, bir mal veya hizmetler açısından bir defa tescile konu edildiğinden, marka tescil sınıfları belirlenmesinde markanın  gelecekte kullanımı hedeflene ürün ve hizmetler de dikkate alınması gerekir. Aksi durumda ise kullanılması talep edilen yeni sınıflar açısından aynı marka için yeni tescil müracaatı yapılması gerekir.
 
Marka tescil sınıfları 45 sınıfa ayrılmış olması ile birlikte; 1.sınıf ile 34. sınıfta dahil üretim (mal) alanını temsil eden sınıflardır. 35.sınıfı ile 45. sınıfta dahil hizmet alanının temsil eden sınıflardır. Sizlere marka sınıfları hakkında bilgi almak ve ya markanızın sınıfını öğrenebilmek açısından; Arama butonuna firmanızın asıl faaliyet alanlarını yazarak aratmanı yeterlidir. Liste halinde karşınıza gelecek sonuçlardan firmanızın faaliyetini en iyi temsil eden marka sınıflarını belirleyebilirsiniz.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.

Smiley face
--%>