444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

İsim Hakkı Nasıl Alınır?

İsim hakkı nasıl alınır

İsim hakkı nasıl alınır? sorusuna istinaden şu bilgiyi paylaşma isteriz. Kamuoyunda yoğun olarak kullanılan bu terimin gerçek ismi Marka Tescili`dir. İsim hakkı nasıl alınır? yani marka tescili için sizlere danışmanlık sağlayan Sistem Patent şirketimize müracaat ederek ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.
 
İsim hakkı nasıl alınır? bu konu kapsamında ilk başta marka şeklinde tescil altına alınması düşünülen ilgili işaretin ayırt edici kıstasına olması mecburidir. Bu duruma istinaden, üzerinde çalışma yapılan iligli işaretin ayırt edici işaret olabilmesinin en baştan tedarik edilmesi gerekmektedir. 
 
Aksi takdirde müracaata konu olacak işaretin tescil almasına mani olacağı gibi söz konusu işaret tescil alma dahi üzerinde uygulanacağı ürün yahut hizmetleri piyasada var olan benzer ürün veya hizmetlerden farklı kılınmasının sağlanmış olamayacağından ötürü markadan beklenilen yasal ve finansal yararlardan faydalanamayacak ve markanın çok az verim alınacaktır.
 
Üst kısımda belirtildiği şekilde, tescil edilmesi hedeflenen bir işaretin tıpa tıp aynısının veya bir benzerinin diğer kişiler tarafından daha önceden tescil için müracaatının yapılmış olması yahut tescile konu olmuş bulunması marka vasfında tescil işleminin önünde bir engel durumdadır. 
 
Bu durumda benzerlik araştırması uygulanması zorunlu işlemdir. Benzeri isim/logo/markaların ilk etaptan sorgulama ile benzerlik araştırmasının yapılması ve başvuru bedellerini azaltılabileceği gibi ciddi yatırımlarında bulunulması düşünülen ilgili işaretin önceden belirlenmesi ile yeni işaretlerin tespiti önemli finansal avantajlar sunacaktır.

İsim Hakkı İçin Gerekli Evraklar:

  • Marka müracaat formu, müracaat sahibi tarafından eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.
  • Tescile konu markaya ilişkin bir adet örnek.
  • Marka müracaat tutarının tahsis edilmesi ve banka dekontun ibrazı
  • Vekaletname

Bir sonraki makalemize göz atınız: İsim Hakkı Sorgulama

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.