444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Ürün Tescili Nasıl Yapılır?

Ürün Tescili Nasıl Yapılır?

Ürün tescili nasıl yapılır? asıl ismi ile patent tescili nasıl yapılır?sorusuna istinaden ilk önce asıl konu olan buluş, tarım alanı da kapsayan endüstri sektöründe yaşanan herhangi bir probleme çözümü mahiyetinde yapılan icatlardır. Geliştirilen buluşlar ürüne veya usulüne yönelik olabilir. Buluşlar geliştirilmemiş olmasa idi sanayi de gelişemezdi, insanları günlük hayatları zor olurdu. Günümüzde gerek insanlar açısından gerek sanayi açısından gerekse bilim açısından sorun teşkil eden konuların çözüm yolları buluşlar ile kapanmaktadır.
 
Ürün tescili ,ürün patenti, ürün tescil etme gibi kavramların genel ismi patent tescili’ dir.
 
Buluş: Tarım alanı da endüstri sektöründe yaşanan herhangi bir probleme çözümdür. Buluşlar veya geliştirmeler bir ürüne ya da ürünün usulüne yönelik olabilir.
 
Patent ise: Buluşu geliştiren kişinin geliştirdiği buluşun ürünü ya da metodunu, yasa gereği belirli sürece üretmesi, kullanması, satması v.b gibi tekel yürütme yetkisini kazandıran belgedir.
 
Yenilik, tekniğin tüm kişiler tarafında bilinen durumunu aşan ayrıca endüstriye uygulanabilir olması buluşların, yetkili kurumlar tarafından patent verilerek korunması anlamına gelir. Tescil belgesi verilen buluşların koruma süresi  senelik ücretleri yatırılması kaydı ile 20 senedir.
 
Bir buluş açısından buluş sahibine yetkili kurum tarafından temin edilen patent, buluş veya geliştirme sahibinin izni gözetilmeden başka şahıslar tarafından ilgili ürünü imalatını yapması, kullanıma arz etmesi ya da maddi gelir sağlaması gibi durumundalar kısıtlı süre boyunca mani olma yetkisi vermektedir.
 
Ürün tescili nasıl yapılır? kapsamında tüm süreçlerin tamamlanması ile alınan Patent Tescili ile buluş; aynen diğer ürünler gibi alınır, satılabilir. Kısaca diğer ürünler gibi buluş sahibinin özel mülkü konuma gelir. Patentler hangi ülkede alındıysa  o ülkede hak sahipliği kazandırır. Ülkemizde tescil edilen bir patent, yalnıza ülkemizde sahibine hak kazandırmaktadır.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.