444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Tasarım Rüçhan Hakkı

Tasarım Rüçhan Hakkı

Sistem Patent şirketimizin Tasarım tescil ofisi olarak Tasarım Rüçhan Hakkı kapsamında ilk önce rüçhan nedir? Onu açıklayalım. Rüçhan kısaca; öncelik hakkı manasına gelir. Rüçhan Hakkı da, müracaat sahipleri, ülkemiz dışında bir yerde tasarım tescili açısından usulüne göre gerçekleştirdikleri başvurulara veya organize edilen sergilerde yer alan teşhir ürünleri  baz alarak, müracaat tarihinden itibaren 6 ay içinde aynı tasarım adına Türkiye'de müracaat etme konusunda rüçhan hakkını kullanabilir.
 
Paris Sözleşmesi’ni imzalayan ülkelerden birinin vatandaşı veya bu ülkelerin birinden mensup olması kaydı ile birinde ikamet eden veya işleyen ticari bir işletmesi olan gerçek ya da tüzel şahıslar faydalanabilir. 
 
Tasarım rüçhan hakkından yararlanacak tüm şahıslar, diğer ülkelerde tasarım tescil müracaatı yaptıklarını veya ürünlerini resmi sergilerde gösterdikleri süresi kapsamında belgelemeleri kaydı ile Türkiye’de rüçhan hakkından faydalanırlar. Rüçhan hakkından faydalanabilmek açısından alt kısımda yer alan belgeler sunulmalıdır.
 
• Resmi makamlardan temin edilen rüçhan hakkını belirten belgenin orijinali veya noter tarafından tasdikli sureti ile bu belgenin yeminli tercüman nezdinde onaylı Türkçe tercümesi,
• Rüçhan hakkı talebine yönelik başvuru formu,
• İlgili tutarın ödendiğini belirten dekont 
 
Söz konusu bu evrakların 3 ay içinde Türk Patent ve Marka Kurumu’na sunulmaması durumundan yapılacak müracaatta rüçhan hakkından faydalanılamaz.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.