444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Ücretleri

Patent Ücreti

Patent ücretleri, patent fiyatı, patent fiyatları, patent tutarı, patent tescil fiyatı, patent tescil tutarı gibi bu tür kelimelerin hepsinin genel adı Patent Tescili Ücreti’ dir. Patent tescili ücreti, tescil edilecek buluşların müracaat ücreti ve vekil firma tutarından oluşmaktadır. Ayrıcı tescil sonrasında buluşlara yönelik her yıl tescil yenileme işlemi yapılması gerekir buda yıllık yenileme ücreti ödenmesi demektedir.

Patent ücretleri genel ismi ile patent tescil ücreti konusunu oluşturan iki unsurdan birinci olan müracaat ücreti, her yıl ilgili merciler tarafından belirlenmekte ve o yıl sabit kalmaktadır. Ücreti oluşturan diğer etken ise vekil firma ücreti ise, piyasa yer alan vekil firmaların sunduğu kaliteli ve hizmeti kapsamında değişkenlik göstermektedir. Ve bazı firmalar yalnızca danışmanlık hizmeti sağlayıp tescil sonrasına karışmamaktadır. 

Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz tescil konusunda, buluşların tescili sürecinde, ön sorgulamadan başlayarak müracaat edilmesi hatta ve hatta talep edilmesi durumunda patent izleme işlemini de sizlerin adına yürütmektedir. 

Buluş sahibi bireyler ve ya kuruluşlar patent ya da faydalı model belgesi sahibi olmaya hak kazanabilirler. Danışmanlığımız kapsamından tescil edilen buluşlar belirli bir süre adına geçerlidir. 

Bu sürenin tamamlanması ile beraberinde süresi uzatılabilen patent açısından müracaat edilmesi ve yenileme işleminin yapılması gerekir. Aksi takdirde buluşların koruması sona erer. Sonuç olarak geliştirilen ve tescil altına alınan buluşlar, kamuoyuna  ve ticaret alanında herkes tarafından icra edilmesine açık pozisyona gelir.

Tescili buluşların korumasının sürerliliği için yatılması gereken senelik ücretler düzenli ödenmelidir. Günümüzde tescil edilen çoğu buluş, tescilden doğan hakların bu ücretlerin ödemesinin geciktirilmesi veya ihmali sebebi ile kaybedilmektedir. Marka ve Patent vekili Sistem Patent şirketimiz sizlere ayrıcalık olarak sunduğu müracaat takibi ve belge geçerlilik süresi takibi uygulamalarımıza yararlanabilirsiniz..

Buluş tescil belgelerin geçerliliği boyunca senelik tescil tutarların zamanından yatırılmaması durumunda, 6 aylık sürede ilave (faiz veya cezalı ücret) ücret ile beraber ödenmesini mecburi duruma gelmektedir. Bu ücretlerin tanınan ekstra sürede de yatırılmaması durumunda patent veya faydalı model belgesi korumasını kaybedeceğinden dolayı belge ile doğan hakların da son bulmasını birlikte getirecektir.

Patent senelik ücretlerinde her sene artış yapılmaktadır. Patent senelik tutarların yatırılması ve patent senelik yenileme işlemlerinin takip edilmesi açısından Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz ile irtibata geçiniz. Benzer yazılara bakınız:

En Ucuz Patent Fiyatları

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.