444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Belgesi

Patent Belgesi

Patent belgesi, bir kuruluş tarafından endüstri alanında üretilen bir buluşun asıl sahibine temin edilen ve bu buluşun yasada öngörülen belirli süre boyunca korunmasını sağlayan belgedir. Mali bir değeri bulunan bu belge, asıl sahibine belirli süre açısından buluşun diğer kişiler tarafından kullanılmasına rıza göstermek ve izinsiz kullanılmasına mani olma hakkı tanır.
 
Ülkemizde patent verilmesi açısından Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığından yetkili devler kurumu tarafından verilir
 
Patent belgesi için, gerçekleşen resmi müracaat, ilgili yasaya istinaden şekli hükümlere uygunluk bakımından incelenir. Şekli hükümlere uygun olan ya da uygunsuzluğu kapatılmış başvurular adına araştırma talep edilir.
 
Müracaat, başvuru sahibinin erken yayın isteğine uygun ya da başvuru yahut rüçhan hakkı tarihi itibari ile 18. ayın tamamlanması ile bültende yayına konur. Araştırma raporunun bildirim itibar itibari ile 3 ay içerisinde inceleme talebi yapılır. 
 
İnceleme raporunun olumlu bulunması veya var olan olumsuzlukların kapatılması durumunda patent 20 sene için verilir ve buluş korunmaya alınır. Rapor, olumsuz olması durumunda ise inceleme isteği 2 sefer daha tekrarlanabilir.
 
Patent belgesi hükümden itibari ile 6 ay içinde yayına konan patent kararına 3. kişiler tarafından itiraza konu olabilir. Üçüncü kişilerin itirazı istinaden patent sahibi görüş bildiriminde bulunabilir ya da patent müracaatında değişikliğe gidebilir. İtiraz, patent hak sahibinin görüşü ve patentte yapılan değişiklik talepleri de göz önüne alınarak, yetkili kurul nezdinde incelenir. Kurul hükmüne göre patent hükümsüz duruma da düşebilir, patent korumasının sürmesine de karar verilebilir.
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.