444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Patent Alma Koşulları

Patent Alma Koşulları Nelerdir?

Patent alma koşulları ile patent şartları, patent kriterleri, patent alma şartları, patent koşulları tümü doğru terimlerdir. Fakat tüm bu terimleri genel adı Patent Tescil Şartları’ dır.
 
Patent alma koşulları genel ve esas ismi ile patent tescil şartları, tescil edilmesi açısından müracaat edilmesi düşünülen buluşun veya icadın taşıması gereken bir takım kriteri temsil eder. Patent Vekili Sistem Patent olarak bu konu sizler şu şekilde açıklarız;

Patent Tescil Kriterleri

Geliştirmenin dünyada Yeni Olması
 
Geliştirmenin, diğer kişiler tarafından daha önceden bilinir olmaması, tescil müracaatının yapıldığı gün hatta dakika öncesi, buluşun dünya çapında bir bölgede kamuoyu nezdinde ulaşılabilir gerek yazılı gerekse sözlü şekiller ile tanıtılmamış yada uygulanması olması yada farklı kanallar ile buluşa yönelik açıklayıcı bilgilerin olmaması durumudur.
 
Sanayide Kullanılabilir Özelliğinde Olması 
 
Sanayiye kullanılabilir olması, tescil konu buluşun, tüm sanayi kollarının herhangi bir sektöründe imalatı söz konu olması yada uygulamaya konabilir özelliğine sahip olması gerekir.
 
Buluş Basamağına Sahip Olması
 
Geliştirmenin yöntemin diğer kişiler tarafından bilinen durumda olmaması, buluşun  kullanılacağı teknik alanda yer alan konu uzmanınca, geliştirilen yöntemin bilinen durumunun kolay bir çalışma sonunda tasarlanamayacak bir çaba ile geliştirilmiş ise, buluş basamağına sahip olduğu kabul edilir.
 
Bu kriterleri barındıran geliştirmeler tescile konu olabilir. Vekil firmamız tarafından tescil işlemi başlatılması istenen buluşlarda bu kriterleri aramamızın yanında, tarafımızdan ön sorgulama yapılacaktır. Çünkü; tescili talep edilen buluşun, bir benzeri veya aynı daha tescil almış veya müracaatı başlatılmış olabilir. Bu tarz sebeplerden dolayı tescil müracaatı başlatılsa dahi ret hükmü gelir. Vekil şirketimiz, bu olumsuz durumlar ile karşılaşmamak adına ilk başla patent ön araştırma işlemi uygulanmaktayız. Uygulama sonucumuz olumlu olması ile birlikte gerekli evrakları  toparlanarak tarafımıza gönderilmesi ile müracaat başlatılacaktır. Bu evraklar ise;

Patent Başvuru İçin Gerekli Evraklar

  • Başvuru Formu
  • Tarifname
  • İstekler
  • Buluşun Özeti
  • Başvuru ücretinin tahsis edilmesi ve dekontu
  • Vekaletname
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.