444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka Tescil Nasıl Alınır?

Marka Tescil Nasıl Alınır?

Marka tescil nasıl alınır? sorusu ile aslen marka tescili anlatılmak istenmektedir.  Marka tescili, 10 ay kadar süreç işlemler bütünüdür. Ta en başından marka tescil belgesi tarafınıza teslim edilinceye kadar öneme verilmesi gereken ve ciddi bir yaklaşımla takip edilmesi gereksinim duyulan bu işlem sürecinin, işinde profesyonel kişilere teslim edilmesi en sağlıklı yöntemdir. 
 
Marka tescili konusunda, yoğun yazışma ile işlemler yer almaktadır. Gelebilecek herhangi bir itiraz ya da ret kararı yaşamayan bir markanın işlemleri dahi takibin yapılmasının açısından özel itinalı ve bilgi birikimi gerektiği göz önüne alınırsa marka ret hükmü gelmesi ya da çıkarıldığı ilanda itiraza konu olması durumunda profesyonel desteğe gereksinim duyulacağı açıktır. Bu gerekçe ile marka tescili ve tescil süreçleri ile ilişkili işlemlerin tümü profesyonel vekil Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında yürütülmesi önemli bir konudur.
 
Marka tescil nasıl alınır? sorusuna alt kısımda kısaca belirttiğimiz prosedürler izlenerek yanıt verebiliriz.
 
Başvuru Yapılması; Sistem Patent şirketimizin uzmanlarının yapacağı araştırma neticesinde markanın müsaitlik durumunu uygun  olduğunun tespiti sonrasında icra edilmesi hedeflenen alanda tescil talebinde yapılır.
 
Başvurunun İncelenmesi; Başvurunun yetkili mercilerin konu uzmanları nezaretinde tescile uygunluk durumunun sorgulandığı aşamadır. İlgili yasa gereği, inceleme ile müracaata konu kelimenin marka karakteri barındırıp barındırmadığı hükme bağlanacaktır. Yapılan incelemenin ardından müracaat onay hükme gelebileceği gibi kabul edilmeyerek ret hükmü de verilebilir.
 
İlan; İncelemenin ardından ilgili marka 2 ay Resmi Markalar Bülteni’nde diğer şahıslardan gelebilecek itirazlara açıldığı dönemdir. Bu dönemde marka tümü ile korumasız olmasının yanında herkes tarafından markaya itiraz gelebilir.
 
Kabul; ilan aşamasında markaya yönelik itirazın gelmemesi durumunda tescil edilmesi için son dönemdir. Markaya yönelik onay kararını hazırlanır ve tescil belgesi düzenlenebilmesi açısından tescil tutarının ödenmesi gerekir. Tescil harcının ödenmesi ile beraberinde talep edilen diğer eksik belge veya evrakların tedarik edilmesi ile birlikte yetkili mercilere sunulur
 
Tescil Belgesi; Tüm aşamaların sonunda tescil belgesini hazırlanır ve Sistem Patent şirketimizin tarafından marka sahibine gönderilir.
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.