444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe
/marka-patent-sorgulama.aspx

Marka Patent Sorgulama

Marka Patent Sorgulama

Marka Patent Sorgulama ‘da amaç ; daha öncesinde tescil edilmiş marka patentlerin arasında aynısı veya benzeri olan Marka Patent ‘in olup olmadığını kontrol etmek ve sorgulama sonucunda herhangi bir engel yok ise Marka Patent Başvurusunu gerçekleştirmektir. Marka Patent Sorgulama hakkında detaylı bilgiler aşağıda verilmektedir.

Patent Nedir ?

Patent , Buluş sahibinin yaratıcı ve yenilikçi bir buluş sonucunda oluşan ürünü, hizmeti belirli bir süre (Patent Tescil koruma süresi) boyunca üretmesi kullanması ve pazarlaması, çoğalması hakkına sahip ve Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belgeye denir. Yani buluşunuzun size ait olduğunu ve sizden başkalarının kullanmasını engelleyen hakkı gösteren belgeye patent denir .

Patentinizi hangi ülkede aldıysanız sadece o ülkede hak sahibisinizdir. Eğer başka ülkelerde geçerli olmasını isterseniz yurtdışı patent tescil yaptırmanız gerekmektedir.

Bir buluşun / icadın patent niteliğinde olabilmesi için; yenilikçi, tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir.

Patent verilip ama korunamayan konular ise; kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar, bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilme şekilleri.

Patent Başvurusu yapılmadan önce Patent Sorgulaması yapılır.

Patent Sorgulamasının amacı; buluşun daha önce başkaları tarafından tescili yapılıp yapılmadığının araştırılması yapılır. Patent Sorgulama; marka sorgulamadan farkı, Patent Sorgulama yapılırken dünya çapında patentlenecek buluşun daha öncesinde kullanılıp kullanılmadığına bakılır . Buluş konu başlığı, başvuru sahibi, patent sınıfı gibi kriterler ile sorgulama gerçekleştirilir. Bu sorgulamayı online olarak aşağıdaki veri tabanlarının web sayfalarından gerçekleştirebilirsiniz.

Patent Sorgulama aşağıdaki veri tabanları aracılığıyla yapılır;

  • TPE ,
  • Epoque ,
  • Çevrimiçi İşlemler ,
  • EP-Espacenet ,
  • TR-Espacenet ,
  • WIPO-Patent Scope ,
  • USPTO.

Sorgulama yapıldıktan sonra Patent Başvurusu yapılır ve sonrasında TPE ‘nin Araştırma Raporu sonucunda uygun görüldüğü takdirde Patent sahibinin isteği üzerine İncelemeli veya İncelemesiz Patent olduğu seçilir.

İncelemeli Patent Koruma süresi 20 sene iken İncelemesiz Patent Koruma süresi 7 senedir. Patent Tescili edilirken dünya çapında bir inceleme yapılsa da tescil edildiğinde koruması sadece Türkiye ‘de geçerlidir. Başka ülkelerde koruma isteniyorsa ise patent sahibinin ayrıca yurtdışı koruma için başvurması gerekmektedir.

Marka Nedir ?

Ürün veya hizmetin sözcükler kelimeler, şekiller, semboller, rakamlar yada kişi adları ile gösterilen baskı yoluyla yayınlanabilen çoğalabilen ve başkalarının ürün veya hizmetlerinden ayıran her türlü işaretlere marka denir . Marka koruması tescil yoluyla sağlanır. Markanız tescil edildiğinde 10 yıl koruma sağlanır. Markanızı tescil ettirmeniz için diğer markalardan farklılık göstermesi gerekir . Yani marka tescilinde en önemli nokta ayırt ediciliktir.

Marka Sorgulama; Tescil edilmesi istenen markanın öncelikle hangi sınıfa ait olduğu belirlenir . sınıfları belirlemek için www.sistempatent.com.tr adresinden Marka Sınıfları bölümüne bakabilirsiniz. Sınıf belirlendikten sonra http://www.sistempatent.com.tr/marka-tescil-sorgulama.aspx adresinden ) resmi sayfasından Marka Adı, Firma Adı, Marka Sınıfını yazarak daha önce benzeri veya aynı markanın kullanılmış olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Marka Sorgulama sonucunda benzeri veya aynı marka bulunmuyorsa Marka Başvurusu gerçekleştirilir. Marka Başvurusu hakkında detaylı bilgi için Marka uzmanlarımızı veya www.sistempatent.com.tr adresimize ulaşabilirsiniz.

Marka Patent Sorgulama hakkında merak ettiklerinizi Sistem Patent  uzmanlarımıza danışabilirsiniz. Konuyla ilgili diğer makalelerimize bakınız:

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.