444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Marka İsmi Sorgulama

Marka İsmi Sorgulama

Halk arasında sürekli duyduğumuz marka ismi sorgulama, isim hakkı sorgulama, isim tescili sorgulama, isim patent sorgulama gibi kelimeler doğru kullanım olması karşın yasal süreçte geçeliliğe sahip değildir.Tescil  sürecinde geçen orijinal ve asıl ismi Marka Tescil Sorgulama’dır. Bu işlem Marka Patent Vekili Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında yapılmaktadır.
 
Halk tabiri ile marka ismi sorgulama, tescil edilmek istenen isim / logo/ kelime gibi tüm unsurların bir benzerinin veya tıpa tıp aynısının daha önceden tescile konu olması veya yapılan müracaatların araştırılmasıdır.
 
Marka isim sorgulama asıl ismi ile marka tescil sorgulama , tescil edilmesi düşünülen markaların tescil alabilmesi açısından ilk ve en önemli aşamadır. Bir markanın sorgulama sonunda tescil alıp alamayacağı kısmen belli olmaktadır. Bu işlemin profesyonel ve uzun yıllardır sektörde hizmet vermiş olmamızın sağladığı tecrübe ile marka vekil Sistem Patent şirketimiz tarafından yapılmasını şiddet önermekteyiz. Çünkü, ilk aşamada ayrıntılı şekilde sorgulamaya tabi tutulmadan ve iyi analiz süzgecinden geçirilmeden yapılan marka müracaatlarının aylar sonra reddedilmesi, müracaat işlemi yapan işletme veya kişileri sıkıntılı duruma sokabilmektedir. Bu şekilde arzu edilmeyen bir durum, maddi ve manevi bakımından müracaatta bulunan kuruluş veya kişileri ciddi kayıplar yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Marka isim sorgulama, tescile konu olan markaya yönelik benzerlik araştırmasıdır. Sorgulama yapılırken, sorgulama yapılan marka ile tıpa tıp aynısı veya ayırt edilmesi güç derecede benzerlik arz eden marka veya markalar ile karşılaşma durumu yaşanabilir. Burada önemli olan ise, bu markalardan hangilerinin sizin markanız ile benzerlik durumuna ilişkin kriterleri bilmeniz ve karşılaştığınız markalar son durumu hakkında bilgi sahibi olmanızdır. Sorgulama, tescile uygunluk şartlarında yalnızca birisidir. Çünkü, markalara ret gelmesi adına başka sebeplerde olduğunu bilmelisiniz.
 
Şirketimiz danışmanlığında marka başvurusu başlatılmadan önce detaylı tescili sorgula işlemi yapılacaktır. Danışmanlığımız kapsamında yapılacak işlemler alt kısımda sıralanmıştır.
 
Markanızı uygulamayı düşündüğünüz sektöre göre uygun sınıfın tarafımızca belirlenmesi
Markanın belirlenen sınıfta sorgulamasının yapılması
Sorgula işlemi sonuçlarında markanıza benzer olan diğer marka  bulunmaması halinde tescil işlemlerinin başlatılması.
 
Sorgulama işlemi yaptırmanız açısından resmi marka vekili Sistem Patent firmamızın konu uzmanlarından hizmet alabilirsiniz. Ayrıntılı sorgulama işlemi, veritabanımızdan yapılmaktadır. Bu işlemi ücretsiz olarak yapmamızın yanında marka araştırma raporunu tarafınıza göndereceğiz.
 
Diğer makalelerimize de göz atınız:
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.