444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe

Logo Tescil

Logo Tescili Nedir?

Logo tescil, logolarda bir marka olduğundan dolayı tescil işlemleri marka tescil prosedürü kapsamında yapılmaktadır. Logo tescili, bir girişimcinin veya kuruluşun ürettiği ürünü veya hizmetini bir logo altına piyasaya sürebilmesi açısından kayıt ettirerek korumaya aldırmasıdır. Marka ve Patent Vekilli Sistem Patent şirketimiz, logoların tescil edilerek tekel yürütmek haklarının kazanılması amacı ile danışmanlık hizmeti vermektedir.

Logo tescil yani marka tescil müracaatı yapılmadan önce, logo sorgulaması yapılması tescil açısından en önemi aşamadır. Bu işlemi bizzat kendiniz sorgulama ekranımız kullanarak yapabilirsiniz. Fakat kesinlikle Sistem Patent şirketimizin konu uzmanları nezaretinde yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz. Çünkü; atlanılacak bir detay ile, onca ön hazırlık yapılarak müracaat işleminin başlatılmasının ardından onay beklenirken logoya ret hükmü gelmesi gibi olumsuz sonuç yaşayabilirsiniz. 

Bu durumdan dolayı logo sorgulama yani marka sorgulama işlemini, konu uzmanlarımız nezaretinde yaptıracağınız, bu tarz olumsuzlukları önleyecektir. Bu konuda kendimize ait mükemmel ve kaliteli veri tabanlarımız ve yazılımlarımız sayesinde logoların tescili konusunda en çok onay alan firma olma gururunu yaşamaktayız.

Tescil konu olacak Logolar için bir takım evraklar gerekmektedir. Bu evraklar ise;

Şahıs Adına Logo Başvuru
 • Nüfus Cüzdanı Süreti
 • Logonun Örneği
 • Vekaletname(imza + kaşe)
Kuruluş Adına Logo Başvuru 
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • Vergi Levhası Nüshası
 • Yetkili İmza Sirküsü Nüshası
 • Logonun Örneği
 • Vekaletname(imza + kaşe)

Logo Tescil Aşaması

Logo Başvurusu: Yapılacak tescil müracaatının logo+kelime unsurunu barındırması durumunda aynı tutar uygulanmaktadır. Tescil müracaatı yapılan bir kelimeye ilave olarak logo eklenememekte ve yeni bir tescil müracaatı yapılması gerekir.

Logo Tescili: Logo müracaatı tarihinden itibaren  4 aylık süre  içerisinde yapılacak ön inceleme ve  değerlendirme doğrultunda tescile uygun bulunan logolar, 2 ay ilana çıkarılır ve ilan sürecinde tescile itiraz edilmemesi akabinde tescile onay hükmü verilir. Tescil süresi tahmini olarak 10 ya kadar sürmekte ve tescil edilen logonun tescil belgesi 10 sene boyunca koruma altına alınmaktadır. Koruma tamamlanan logolar, her 10 senede bir yenileme işlemine tabi tutulması gerekir.

Logo Koruma: Logo tescil belgesine alsanız dahi profesyonel olarak markanızı ne derece korunabilir. Her insanın uzmanlık alanı farklıdır. Bu açıdan; Logo tescil belgenizi alsanız dahi markanızın Sistem Patent şirketimiz tarafımızdan korunması önem teşkil eder. Çünkü; logo müracaat tarihinden itibaren logo tescil ofisimiz aylık periyotlar ile ücretsiz olarak benzer logo(marka) raporları sunmakta, benzer logoların olması akabinde ise tarafınıza raporlanmaktadır. Gerekmesi durumunda ise yasal olarak tarafınıza destek sağlamaktayız. Logo, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren korunmaya alınmaktadır.

Logo Tescili önemi: Tüketici zihninde kalmak, güvenilir prestij oluşturmak, ürün ve hizmetlerinizi korumaya almak, farklı statüye sahip olmak, logoyu marka yapmak ve piyasada bir ticari kimlik oluşturmaktadır. Ülkemizde yapılan logo tescil müracaatları yalnızca ülkemizde geçerlidir. Ülkeler arası Platformda koruma istemeniz durumundan ise ülkeler arası tescil süreçlerine uygun tescil müracaat işlemlerini başlatmaktayız.

Konuyla alakalı bir  makaleye bakınız:

Bir sonraki makale: Logo ve Amblem Tescili

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.