444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Logo Tescil Sorgulama

Logo Tescil Sorgulama

Logo tescil sorgulama, marka tescili kapsamında yapılmaktadır. Çünkü; logoda bir markadır. Bu yüzden logo tescili marka tescili süreçlerine dahil olmasından dolayı, sorgulama işlemi de marka sorgulama işlemi gibidir.
 
Logo: Kimi zaman icra edilen sosyal faaliyetlerin ve kimi markaların görsel olarak çeşitli şekillerde meydana getirilmiş görsel kombinasyondur. Logo tescil müracaatları yani yalnızca şekil başvurusu diğer açıklaması ile logo şeklinde adlandırılabilir. Günümüz çağında pek çok marka tescil müracaatı sadece logo olarak yapılmaktadır.
 
Logo Tescil Başvurusu: Marka tescil müracaatının logo+kelime ögelerini içermesi durumundan aynı ücretlere tabidir. Marka tescil müracaatı yapılan bir kelime ögesine ek bir logo ilave edilmesi sonucunda  yeni marka tescil müracaat yapılması gerekir. Aynı anda belirlene  marka sınıfları kapsamında da aynı duruma tabidir.
 
Logo Tescili: Marka müracaat tarihinden itibaren 1-4 ay içinde Enstitü nezdinde yapılacak ön inceleme akabinde tescile uygun bulunana logolar 2 ay ilanda kalması ve ilanda herhangi bir itiraza konu olmaması durumunda logo yani markanın tesciline hüküm verilmektedir. Yaklaşık tescil süresi 10 ay olmasının yanında tescil belgesinin ise geçerliliği 10 senedir. Her 10 senen bir olmak kaydı ile logo yenilemesi yapılması gerekmektedir.

Logo tescil sorgulama işlemi: Logo tescil müracaatı öncesinde, ilgili logo veya şekiller tescil araştırması işlemidir. Logolar müracaat öncesinde araştırmaya tabi tutulmalıdır. Yoksa yapılan tüm ön hazırlıklar, müracaatın yapılmasının ardından onaylanması beklenirken ret ile karşılaşılabilir. Bu olumsuzlukları yaşamak için sorgulama işlemi web sitemiz üzerinden kendiniz yapılabileceği gibi Sistem Patent şirketimizin yetkilileri eşliğinde yapılması saha sağlıklı olur. 
 
Tescil sorgulaması olumlu olan logolar direk olarak tescile konu olabilecekleri gibi bir isim ile de tescil alabilir. Sektör sınıfı kararlaştırılmasının ardından sorgulama yapılmalıdır ve olumlu olan alan logolar müracaat evrakları ile müracaat yani sınıf ücretleri ödenmesi gerekir.
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.