444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

İsim Hakları

İsim Hakları

İsim Hakları; firma sahibi ya da şahısların mal veya hizmetlerine verdiği isme, isim hakkı denmektedir. Genel tabiri ile isim hakkı şeklinde bilinse de esas olarak bu konu marka tescili’ dir. Firmalar ya da şahıslar mal ve hizmetlerine kullandıkları isimleri sadece koruma altına alması şekli ile bu haklara sahip olunabilir. Bu sebepten dolayı isim haklarının tescil edilmesi gerekmektedir. Bu hususta yetkilendirilmiş kuruluş olarak Sistem Patent şirketimiz sizlere konu bakımından danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.
 
İsim hakkınızı tescil ettirerek korumaya aldırabilir, isimleriniz üzerinde hak sahibi olabilme fırsatı elde edebilirsiniz.
 
Firma sahipleri yada bireysel müracaat sahipleri isim hakkı yani marka başvurusunu Sisten Patent şirketimiz danışmanlığında gerçekleştirebilirler. Marka Vekili Sistem Patent şirketimizin tecrübeli ekimiz tarafından isim hakları hiç bir ücret talep edilmeden araştırılması ve tescil edilecek ismin uygunluk bulunmasında halinde müracaat başlatılarak, gerekli tüm işlemleri sizin adınıza yürütmekteyiz.
 
İsim hakkı kamuoyunda bir hayli sık kullanılan ifadedir. Gerçek karşılığı da Marka Tescili`dir.
 
İlk önce marka şeklinde tescil edilmek istenen imgelerin ayırt edici olması şarttır. Buna istinaden , üzerinde çaba harcanan işaretin ayırt edici işaret olabilmesinin ilk etapta sağlanması gerekmektedir. Yoksa işaretin tescillenerek kayıt altına alınmasına engel olacağı gibi, söz konusu işaret, tescil edilse bile üzerinde kullanılacağı mal veya hizmetleri sektörde  mevcut benzer ürün yahut hizmetlerden ayırt ediliciliği sağlanmış olamayacağından ötürü markadan beklenilen yasal ve ekonomik yararlar elde edilemeyecek ve markanın etkisi minimim seviyede olacaktır.
 
Belirttiğimiz gibi, kayıt altına alınması hedeflenen işaretin aynısı yahut bir benzerinin başka kişiler tarafından önceden tescil için başvurusu işlemi yapılmış olması veya tescile konu edilmiş olması marka şeklinde tescilin önüne geçen bir engeldir. Bu durumda benzerlik araştırması yapılması mecburi bir uygulamadır. Bu şekilde benzer markalar ilk etapta tespit edilmekte ve başvuru masraflarını azaltacağı gibi üzerine önemli yatırımlar yapılması akla hedeflenen bir işaretin önceden belirlenmesi ile yeni işaretlerin yaratılması önemli ekonomik fırsat sağlayacaktır.

Bir sonraki makalemize göz atınız: İsim Hakkı Alma

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.