444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

İsim Hakkı

İsim Hakkı

Halk arasında genellikle isim hakkı, isim patenti, marka patenti ve isim tescili olarak da kullanılan kavramları genel ve asıl belirtilmek istenen ismi Marka tescili’ dir. Marka tescili, piyasada marka olmak, kurumsal kimlik elde etmek, firmanıza ait ürün ya da hizmetlerin taklide konu olmasını engellemek ve müşterileriniz nezdinde tanınmak adına oldukça önem arz eden bir konudur. 
 
Marka başvurusu başlatılıp, tescil alan marka ait olduğu sektörde diğer firma veya kişiler nezdinde kullanılamaz. Bu durum için yapılacak müracaat daha önceden tescile konu olan markalardan değişik ve ayırt edici özelliğinde olmalıdır.
 
Marka tescili açısından, başvuru yapılan ardından tescil kararı alan markalar tescil edilir. Fakat marka ön araştırma yapılması, tescil adına uygun olup olmadığının analizi ve yapılacak müracaatın sektörüne uygun sınıfta yapılması tescil için önemli süreç olmasından dolayı profesyonel hizmet veren vekil firmamızı Sistem Patent şirketimiz danışmanlığında yapılmasını önermekteyiz. Tescile uygunluğu incelenmeden yapılan ya da hatalı sınıflarda yapılan müracaat; marka başvurusunun ret hükmü gelmesine ya da tescil alsa bile size çalıştığınız alanda koruma vermemesi gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı yapılacak yeni başvurular gerek firmanızı maddi bakımdan zarara uğratmakta gerekse vakit kaybına sebebiyet vermektedir.
 
Kişi, isim ve soy isimleri, şekiller, logolar, harfler, sayılar, kelimeler gibi baskı şekli ile yayınlanabilen tüm türlü işaret gerekli marka aşamaları sonrası korunmaya alınabilmektedir.
 
Gerekli müracaat şartlarının tedarik edilmesi durumunda marka tescil aşamaları;
  1. Müracaat edilecek markanın ilgili sınıfının belirlenmesi.
  2. Marka ön araştırması yapılması.
  3. Marka müracaat evrakları tamamlanması.
  4. Marka başvuru tutarının yatırılması.
  5. Başvurunun iletilmesi.
Bir sonraki makalemize göz atınız: İsim Hakları

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.