444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Firma Tescil

Firma Tescil

Firma tescil, firma ismi tescil etme veya firma ismi tescil, bir işletmenin mamul ya da hizmetlerini rakip işletmelerin mamul veya hizmetlerinden farklı bir statüye sahip olmasını sağlayan isimleri, sözcükler, harfler gibi işaretlerin tümünün tescilidir.
 
Firma tescil, mamul veya mamulün ambalajı ile beraber tescil işleminde konu olabilir. Bu şekilde mamul ya da ambalajının tescile konu olması müracaat sahibine mamul ya da ambalaj açısında inhisarı hak kazandırmaz. 
 
Söz konusu tescilli markanın ayrı kılıcı karakterinde değişiklik yapmadan, değişik ögeler ile uygulanması, marka kullanımı şeklinde kabul edilir. Tescil almış marka/markalar, diğer bireylere devredilebilir, intikal edebilir, faaliyet hakkı lisansa konusu teşkil edebilir.
 
Ülkemizde markalar ilgili yasanın hükümlerine uygun şekilde korunmaktadır. Markaların korumadan yararlanabilmesi açısında Marka Tescil‘li yapılması zorundadır. 
Firmanın Tescil Süreci
 
Firma tescil süreci kapsamında ilk ücret, marka müracaatı esnasında yatırılır 2. aşamada da tescil belgesi ücreti yatırılır. Markalar tescil altına alınmasının ardından ilgili merciler nezdinde dosyalanması sonrasın 10 sene marka sahibi adınıza korumaya alınmaktadır. 10 senenin dolmasının ardından tescil yenileme yapmak yahut diğer bir firmaya devir etme şansı bulunmaktadır.
 
Marka tescil müracaatının yapılması sonrasından, markalar, uzmanlar eşliğinde incelenir ve ilana konur, 2 aylık ilanda kalan marka ardından varsa ilgili eksik evraklar tamamlanması ile birlikte marka tescil işlemi tamamlanır.
 
Firmanın tescil işlemi, yani Marka Tescili, müracaat işlemlerinin yapılması ile birlikte tahmini 12 ay sonundan tescile bağlanır.
 
Firma isimleri, tescil edilmediği sürece koruma kapsamından faydalanamaz.
 
 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.