444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Firma İsmi Tescil Etme

Firma İsmi Tescil Etme 

Firma ismi tescil etme diğer ifade ile firma ismi tescil, bir teşebbüsün ürün veya hizmetlerini diğer teşebbüsün ürün veya hizmetlerinden farklı kılınmasını sağlayan, kişi isimleri, sözcükler, harfler gibi tüm işaretlerdir.
 
Firma İsmi Tescil etme, ürün veya ambalajı ile beraber tescile konu edilebilir. Bu halde ürün veya ambalajının tescil edilmesi marka sahibine ürün veya ambalaj açısında inhisarı bir hak vermez. Tescilli markanın farklı kılıcı karakterini değiştirmeden, değişik unsurlar ile kullanımı, markayı kullanma şeklinde kabul edilir. Tescil edilmiş marka, diğer kişilere devredilebilir, miras ile intikal edebilir, kullanım hakkı lisansa konusu edilebilir,  teminat şeklinde gösterilebilir.
 
Ülkemizde markalar ilgili yasanın hükümlerine uygun şekilde korunmaktadır. Markaların korumadan yararlanabilmesi açısında Marka Tescil‘li yapılması zorundadır.
Firma İsmi Tescili Süreci
 
Firma ismi tescili 2 şekilde tescil edilebilir. Ücretlendirme ilk marka müracaatı aşamasında yatırılır 2. aşamada ise tescil ücreti yatırılır. Markanız tescil edilmesinin ardından ilgili merciler tarafından dosyalandıktan sonra 10 yıl sizin adınıza korunacaktır. Markanızın 10 sene dolmasının ardından yenileme yapma ya da başka firmaya devir etme hakkınız bulunmaktadır.
 
Marka tescil müracaatı yapılmasının ardından, marka, uzmanlar tarafından incelenir ve ilana çıkarılır, 2 aylık ilanda kalmasının ardından markanız ile ilgili eksik evraklar tamamlanmasının ardından marka tescil edilir.
 
Firma isim tescil etme yani Marka Tescili, yapılacak müracaat işlemleri tahmini olarak 12 ay kadarda sonuçlanmaktadır.
 
Ticaret unvanları ve firma isimleri farklı kanunlar ile tescilli olsa dahi, Marka şeklinde tescil edilmediği sürece korumadan yararlanamaz.
 
Firma ismi tescili, ad, logo/şekil yahut farklılık belirten işaretin aynısının ya da karıştırılacak seviyede benzerlerinin kullanılmasını mani olmanın en önemli yoldur.
 
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.