444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Fikir Patenti Nasıl Alınır?

Fikir Patenti Nasıl Alınır?

Fikir patenti nasıl alınır? aklınıza bir fikri geldi ve bu fikir ilgili ve yetkilere arz etmeniz gerekiyor. Tüm işlerin bir yolu yordamı olduğu gibi sizinde aklınıza gelen ve yaşama geçirmeyi düşündüğünüz iş fikrinin patentini almak adına yazılı olarak müracaat etmelisiniz.
 
Fikir patenti nasıl alınır? süreci şu şekilde işliyor;
 
İlke Önce Tarif Et:  Kimi kaynaklarda tarifname şeklinden yer almaktadır. Çoğu işle alakalı terimler ve teoriler süslü adlar ile ifade edilse de aslında özrü de mevzusu da kolaydır. Bu kısımda düşündüğünüz iş fikrinin ayrıntıları ile tarif edilmesi önemlidir. Şu tarz bir iş fikri bulunmakta. Şu sayıda personel yer alacak. Üretim şu şekilde işleyecek gibi. Kısaca işin teknik yönlerini es geçmeden, kurguya uygun olarak vurgulama yapmanız ve tarif etmeniz önemlidir.
 
İsteklerinizi İfade Edin: Rapor ve müracaatın bu kısmında isteklerinizi açıkça belirtmelisiniz. Patent almak adına müracaat yapıyorsunuz fakat söz konusu fikrin yaşama geçmesi açısında da taleplerinizi açıkla ifade etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde iş fikriniz, hem soyut hemde kavramsal kalmasının yanında gerçek yaşama geçemez.
 
Özetleyin: Müracaatın orta kısmında tam şekilde özet geçmelisiniz. Neyin hedefliyorsunuz tam şekilde yazın, İş fikri patenti sahibi olarak fikrinize yaşam verdiğinizde ülkeye, endüstir, mühendislik alanına ve ilgili alan geneline tam anlamı ile sağlayacağı katkısı nasıl olacak?. Bu kısmı kısa olark yazmanız gerekmektedir. 
 
Fikrinin görsek anlatımı: Yeni bir üretim sistemi tasarladığınız. Başvuruda bunun görsel anlatımı yapılmak zorundadır. Soyut fikirden somuta geçişte bu görseller gözde görüntü şeklinde canlanacak ve kolay anlaşılacaktır.
 
Son bir özet: Patent alacağınız fikre yönelik müracaatında son bir özet, bir toparlayıcı metin yazılması gerekmektedir.
 

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.