444 22 41
  • İngilizce
  • Almanca
  • Türkçe

Coğrafi İşaretlerin Önemi

Coğrafi işaretlerin önemi, genel özellikleri bakımından üretimi, kaynağı gibi bir takım yerel özelliklerine ilişkin olarak belli bir üne sahip olmuş ürünlerin koruma altına alınmasını sağlamaktadır. Sistem Patent şirketi olarak coğrafi işaretlerin tescil edilmesi adına tüm işlemleri yürütmekteyiz.
 
Sistem Patent ‘‘ 1999’dan günümüze fikirlerin başlangıç noktasıyız… ’’
 
Ülkemizde tüm illerin, hatta ilçelerin belli bir ürünün imalatına kaynak olduğu ve bu ürün ile ün yapmış olduğu da bir gerçektir. 
 
Doğallık, geleneksel olma, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabette bulunabilme garantisi gibi nitelikler coğrafi işaretlerin katma değerleri içinde bulunmaktadır.
 
Coğrafi işaret başvuru, coğrafi işarete konu olan ürünün üretimde bulunan gerçek ya da tüzel şahıslar, tüketici dernekleri, konu ve coğrafi alan ile alakalı olan kamu kuruluşları nezdinde aşağıda ifade edilen şekilde gerçekleşebilir. Coğrafi işaret tescili ile tek bir üreticinin haklarından ziyade, tescil belgesinde yer alan hükümlere uygun üretimde bulunan ve pazarlamasında bulunan herkesin haklarını koruma altına alır.
 
Coğrafi işaretlerin bu özelliği, diğer sınai mülkiyet haklarından farklı kılan en temel özelliğini meydana getirir. Sebebi ise, coğrafi işaret bölgesel ve ulusal genelliği bulunması ile birlikte, temin ettiği hak belli bir şahsa ya da bazı şahıslara bağlanamaz. Diğer taraftan coğrafi işaretlerin inceleme sisteminin bulunması diğer sınai mülkiyet haklarından farklı kılan özelliğini meydana getiri. Coğrafi işaretin temel amacı, coğrafi işarete konusu olan ürünün üretiminde bulunma, kaynağı şeklinde bir takım özelliklerine ilişkili olarak yerel niteliklerden dolayı belli bir üne sahip olmuş ürünlerin koruma altına kalmasını sağlamaktır. Örnek verecek olursak “Çorum leblebisi” kavramı, halı adına Kars el halısı şeklinde, kaymak adına da Afyon kaymağı belirli bir kalitenin işareti şeklinde oluşmuştur.

Coğrafi İşaretlerin Tescil Hakları:

  • Coğrafi işaret tescil edilmesi ile koruma süresi tescil işlemi ile başlar ve süresiz uzatabilir.
  • Coğrafi işaret hakkı devredilebilir, miras yolu ile intikal edebilir, lisans verilebilir rehin vey haczedilebilir.
  • Coğrafi işaretin, 3. şahıslar nezdinde izin gözetilmeden aynı ürün ve hizmet sektöründe kullanıma sunulması hususunda alt kısımda maddeler şeklinde yazılar tedbirleri alma yetkisi bulunmaktadır.
Tescil edilen ismin ününden herhangi bir şekilde faydalanacak faaliyetler ya da tescil çerçevesinde yer alan ürünleri akla getiren veya çağrışımda bulunan ürünler ile alakalı tescil edilen ismin dolaylı ya da direk ticari anlamda faaliyete sunulmasını,
 
Sözcük anlamında asıl coğrafi alanı belirtmek ile beraber toplum kesiminde haksız şekilde ürünün başka alandan kaynaklandığı görüntüsü oluşturan faaliyeti ya da koruma altında olan ismin çevirisinin faaliyeti ya da tarzında, sitilinde, tipinde, çeşidinde, usulunda, orada üretiminin yapıldığı şekilde ya da benzeri diğer açıklama ya da terimler yardımı ile faaliyete konması,
 
Ürünün ambalajın içinde ya da dışında tanıtım ve reklamında ya da ürün ile alakalı olan yazılı bir belgede doğal ya da temel özellikleri şekli ile menşei hususunda yanlış ya da yanılgıya düşürücü herhangi bir açıklama ya da belirtinin kullanılmasına,

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.