444 22 41
 • İngilizce
 • Almanca
 • Türkçe
/antalya-patent-tescil.aspx

Antalya Patent Tescil

Antalya Patent Tescil

Yeni olan ve yönetimin bilinen durumunu aşmış ve endüstriye uygulanabilir buluş veya icatlara, Enstitüsü tarafından tescil altına alınarak patent verilir ve korumaya alınır. Antalya patent tescil firması, bir şahıs veya firma tarafından yürütülen bir icadın patentini alarak fikri mülkiyet hakkını elde etmenize yardımcı olur. Antalya patent vekilleri sizi benzersiz icadınTürk Patent ve Marka kurumuna kaydetmek için danışmanlık hizmeti vermektedir. Patent başvurusu yapılmadan önce patent aramalarının yapılması, önceki tekniklerde bulunup bulunmadığı bu buluşun yeniliği, Antalya Patent Ofisi tarafından uzmanlarımızca sorgulanabilir. Bu sorgular şöyledir;
 1. Yenilik: Yöntemin toplum tarafından bilinen haline dahil olmayan icat veya buluşlar yeni olarak kabul edilir. Tekniğin bilinen hali; tescil müracaatının yapıldığı tarih öncesi, buluşun dünyanın hiç bir yerinde toplum tarafından elde edilebilir yazılı, sözlü kullanım ya da farklı bir yolla açıklanan bilgiler anlamına gelir.
 2. Yönetimin bilinen halini aşması: Buluş, ait olduğu teknik sektördeki uzman veya uzmanlarda tarafından, yönetimin bilinen halinde tanıdık şekilde çıkarılamayan faaliyet neticesinde gerçekleşmiş ise, yöntemin bilinen halinde aşıldığı onaylanır.
 3. Sanayiye Uygulanabilir Durumu: Buluş, herhangi bir endüstri dalında üretime konu edilebilir veya kullanımı söz konusu niteliğinde ise, sanayiye uygulanabilir özelliğinde olduğu onaylanır.
Patent tescili için kapsamlı aramalar yaptıktan sonra, buluşun benzersiz olması tespit edilmesiyle buluş için tarifname hazırlanır. Tarifname, buluşun alanını, buluşun ayrıntılı tarifini çalışma örnekleriyle ve bir buluşu gerçekleştirmenin en iyi yöntemini, uzman bir kişinin buluşu gerçekleştirebilceğiniz anlayabilir ve uygulayabilir şeklinde belirtilir.
 
Teknik dosyanın da hazırlanmasıyla patent dosyasını Türk Patent ve Marka Kurumuna uzmanlarımız iletir. Patent dosyasını hazırlamak için talep edilen gerekli evraklar şöyledir;
 • Başvuru Formu
 • Tarifname
 • istem veya istemler 
 • Şekiller
 • Özet
 • Vekaletname
Patent başvurusu ile varsa itirazlar derlendikten ve TPE uzmanı bir patent başvurusundan olumlu cevaplanması ile buluş tescil edilir.
Konuyla ilgili diğer yazılarımıza bakınız:

 

Hemen Başvurun!

Tescil veya Patent başvurunuz hakkında bilgi almak için formu doldurup hemen bize gönderin!

HİZMET LOGOLARIMIZ

Sistem Patent altında hizmet verdiğimiz markalar yanda listelenmiştir.